معرفی رشته ی مهندسی کشاورزی- آب

مقدمه :

اگر به برخی از خبرهاو آمار آب های شیرین توجه کنید و به عواقب خطرناک خشکسالی و خسارت های جبران ناپذیر آن فکر کنید آنچه از تعجب شما می کاهد و به ارزش اسم این رشته می افزاید همان برخورد مهندس با آب ، این ماده حیات بخش است محدودیت منابع ، نیاز روز افزون و افزایش جمعیت برای مهندسی کردن در حوزه آب آنقدر ارزشمند و ضروری است که نیازی به دلیل و برهان ندارد ،برای تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته آبیاری و به منظور نیل به خودکفایی در زمینه آبیاری و زهکشی لازم است متخصصینی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربیات خود در توسعه و رشد اقتصادی کشور از طریق بالا بردن راندمان استفاده از منابع آب و خاک دخالت کرده و در امور تحقیقات و آموزش و برنامه ریزی و طراحی و زهکشی نیز خدمت نمایند.هدف دوره، تربيت كارشناسان كارآموزي است كه بتوانند علاوه بر عهده‌دار شدن مسووليت در رشته‌هاي آبياري و امور آب كشور در برنامه‌ريزي و آموزش علوم آبياري و زهكشي منشاء خدمات شايسته باشند. طول اين دوره 4 سال است كه طي آن دانشجويان با فراگرفتن 21 واحد دروس عمومي، 40 واحد دروس علوم پايه ، 26 واحد دروس اصلي كشاورزي و 38 واحد دروس تخصصي الزامی،11 واحد دروس تخصصی انتخابی، عملي و كارهاي صحرايي مهارتهاي لازم براي انجام دادن امور فوق را كسب مي‌كنند که جمعا 136 واحد می باشد. داوطلبان بايد در علوم پايه رياضي و تجربي قوي، در رابطه با آب، خاك و مصرف بهينه آب علاقه‌مند و براي اشتغال در كارهاي صحرايي داراي توان جسمي كافي و روحيه لازم باشند.

صنعت و بازار کار :

علم آبیاری، علم آب و خاک است، نحوه رساندن آب تا مزرعه توسط کانالها یا لوله‌های انتقال آب و شبکه‌های توزیع آب در زمین زراعی، تأمین نیاز محصولات زراعی و باغی با روشهای مختلف ‌آبیاری و خارج ساختن آبهای اضافی از پیرامون ریشه به منظور تنفس ریشه گیاه توسط شبکه‌های زهکشی و احداث سدهای انحرافی و خاکی برای آبیاری کشاورزی، جزء مهمترین زمینه‌های کاری یک مهندس آبیاری است. فارغ‌التحصيلان مي‌توانند تا سطح كارشناسي ارشد و بالاتر ادامه تحصيل دهند و يا در وزارت كشاورزي و امور آب سازمانهاي آب منطقه‌اي وزارت نيرو ، واحد آب وزارت جهاد سازندگي و مهندسان مشاور رشته آب كشور به كار اشتغال ورزند. البته فارغ‌التحصیلان این رشته با توجه به واحدهای گذرانده شده می‌توانند در زمینه‌های دیگر، مثل نقشه برداری، محاسبه آبهای روان و سیل ناشی از بارندگی، طراحی و احداث سیل بندها، حفاظت آب و خاک در مقابل فرسایش، طراحی سیستم فاضلاب شهری، استفاده از زمینهای شور و قلیایی و آبهای شور در کشاورزی و. . . وارد عرصه کار شوند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در برنامه ریزی و هدایت امور اجرایی پروژه های آبیاری و زهکشی، تدریس در دبیرستانهای کشاورزی و نیز در کارهای آزمایشگاهی آموزشکده ها و دانشکده های کشاورزی در زمینه آبیاری و زهکشی فعالیت نمایند .

دكتر محمد حسين اميد استاد مهندسي آبياري دانشگاه تهران در معرفي اين رشته مي‌گويد:

«دانشجويان رشته آبياري بخشي از دروس رشته مهندسي عمران آب و بخشي از دروس رشته كشاورزي را مطالعه مي‌كنند. چرا كه هدف اين رشته استفاده از آب در كشاورزي است. بنابراين يك مهندس آبياري بايد با آب و ويژگي‌هاي آن ، طريقه استحصال آب، طريقه انتقال آب به محل مصرف و طريقه مصرف آب آشنا باشد و براي تسلط به موارد فوق لازم است كه از دانشهاي ديگري از قبيل زمين‌شناسي ، هواشناسي ،‌ خاك‌شناسي، گياه‌شناسي، طراحي و ساخت تاسيسات آبي و مكانيزم مصرف آب توسط خاك و گياه اطلاع داشته باشد.

براي مثال بايد بداند كه يك باغ به چقدر آب نياز دارد و گياه باغي چه فرقي با گياه علوفه‌اي دارد؟ يا اين كه بداند در كشت سنتي، كشت مكانيزه و كشت آبياري تحت فشار چقدر آب مصرف مي‌شود و همچنين بايد بداند كه يك سد چه ارتفاع، عرض ، حجم و بيرون‌ريزي آب بايد داشته باشد.

البته همانطور كه پيش از اين گفته شد عمده درسهاي اين رشته، آبياري است و دانشجويان آبياري دروسي در زمينه شناخت منابع آب زيرزميني و سطحي و نحوه بهره‌برداري بهينه از اين منابع و آبياري و زهكشي (شيوه‌هاي آبياري زمين‌هاي مختلف و نحوه دفع آبهاي مازاد و هدايت آن به سوي رودخانه) مطالعه مي‌كنند.»

دكتر اميد همچنين در مورد تفاوت تخصصي مهندس كشاورزي – آبياري با مهندس عمران – آب مي‌گويد: «مهندس عمران آب‌سازه‌هاي آبي را طراحي مي‌كند اما مهندس آبياري طراحي‌هاي هيدروليكي تاسيسات آبي را انجام مي‌دهد. براي مثال مهندس آبياري حجم،‌ارتفاع و عرض سد را تعيين مي‌كند و مهندس عمران مشخص مي‌كند كه سد مورد نظر بايد با چه آماتور و سيماني ساخته شود و مقاومت آن چقدر بايد باشد.»

گرایشهای ارشد مهندسی آب : 

1.        منابع آب:

مواد امتحاني و ضرايب آنها : زبان عمومي وتخصصي(2)،
رياضيات (2 )، .هيدروليك و هيدروليك انهار(2 )، هيدرولوژي آبهاي سطحي وزيرزميني(4 )، آمارو احتمالات(2 )، مديريت منابع آب(2 )

2.       هواشناسی کشاورزی

مواد امتحاني و ضرايب آنها : آمار (3)، هواشناسي (3)، هيدرولوژی(3 )، رياضيات (2)، زبان تخصصي (2)

3.       سازه هاي آبي

اين رشته، رشته اي بين گرايش هاي عمران آب و آبياري زهكشي مي باشد. بطوريكه از لحاظ دروس تخصصي تفاوت زيادي با رشته عمران ندارد . مواد امتحاني و ضرايب آنها : رياضيات (2)، مكانيك خاك (2)، هيدرولوژي (2)، زبان (2)، طراحي سازه ها (3)، مكانيك سيالات (3)، هيدروليك انهار (3)، هيدروليك (3 (

4.       آبیاری و زهکشی

رشته اي در امتداد و ادامه رشته مهندسي آب است.
مواد امتحاني و ضرايب آنها : مكانيك سيالات و هيدروليك و هيدروليك انهار(2 )، طراحي سيستم هاي تحت فشار و سطحي (3)، رابطه آب، خاك و گياه (2)، رياضيات مهندسي (2)، زبان (2)، زهكشي(3 (

5.       مهندسی عمران آب

اين گرايش از گرايش هاي ده گانه رشته عمران مي باشد.
مواد امتحاني و ضرايب آنها:  زبان تخصصي (1)، رياضيات (1)، مكانيك سيالات (1)، مكانيك خاك (1)، مقاومت (1)، تحليل سازه (1 (
     
+ نوشته شده توسط انجمن علمي مهندسي آب در جمعه یکم آذر ۱۳۸۷ و ساعت 15:26 |


Powered By
BLOGFA.COM